Турција: Неприфатлива пресуда и обид за атентат – закана по слободата на медиумите

Меѓународната и Европската федерација на новинари (ИФЈ/ЕФЈ) остро го осудија обидот за атентат на 6 мај во Истанбул врз новинарот Џан Дундар (главен и одговорен уредник на дневниот весник Cumhuriyet) и затворската казна од 5 години и 10 месеци за Џан Дундар и 5 години за Ердем Гул за стекнување, откривање и објавување на државни […]

Нула толерација за оние кои ја нарушуваат слободата на медиумите

Во рамките на Светскиот ден на слободата на медиумите на 3 мај, новинарските синдикати низ светот бараат нула толерација за оние кои напаѓаат новинари или ја поткопуваат слободата на медиумите. Започнувајќи  значајна нова анкета за нарушувањето на слободата на медиумите во повеќе од 20 земји низ светот, претседателот на Меѓународната федерација на новина, Џим Бумела исто […]

Ирак ја забрани Ал Џезира

Ирачките власти ја суспендираа дозволата на Ал Џезира за работа во земјата. Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), најголемата организација на новинари во светот, ја оцени одлуката како „пристрасна и преудицирана во една земја на која очајно ѝ е потребно слободно новинарство“. На 27 април, ирачката Комисија за комуникации и медиуми (СМС), тело кое ги регулира […]

ССНМ најостро го осудува текстот на Мирка Велиновска

ССНМ најостро го осудува текстот на Мирка Велиновска во кој се врши медиумски линч врз припадници на левичарското движење Солидарност и членови на партијата Левица, наши соборци во Повелбата за солидарност за заштита на работничките права. Како Синдикат на новинари, ССНМ е дополнително провоциран да реагира на содржината, која претставува повеќе безбедносно-разузнавачки текст, напишан во […]

Светски ден на авторските права: Да се забранат неправедните договорни цени!

Законодавците мора да преземат конкретни чекори против неправедните договорни клаузули во нивните закони. Ова е пораката која ја испрати Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) и Европската федерација на новинари (ЕФЈ) во знак на одбележување на Светскиот ден на авторските права и на книгата утре 23 април. Организациите предупредуваат против континуираниот тренд во медиумските куќи да […]

Грција: Новинарите штрајкуваат против предлог-законот за затворање на фондот за социјалнa заштита на медиумите

Четирите грчки партнерски организации на ИФЈ – JUADN, PFJU, ESIEMTH и ESPIT – во четвртокот започнаа тридневен штрајк по владиниот план за затворање на Фондот кој повеќе од 50 години обезбедува социјалнa заштита за новинарите и медиумските работници во Грција. Синдикатите велат дека оваа мерка е дел од економската ревизија на грчката влада. Меѓународната федерација на […]

Бараме санкции за полициската бруталност кон новинарите

ССНМ е згрозен од однесувањето на полицијата за време на синоќешните протести во Скопје во кои новинар и фоторепортер се повредени, а колегите биле влечени, бутани и кон нив се постапувало со непримерна сила и ароганција. Во ситуација кога десетици напади врз новинарски екипи не се расветлени, а сторителите не се пронајдени, синоќешните настани уште […]

Русија: Новинар ветеран избоден до смрт во неговиот стан

Новинарот ветеран Дмитри Тсиликин беше пронајден мртов во неговиот стан во Сенкт Петербург на 1 април. ИФЈ/ЕФЈ го осудуваат убиството и бараат од руските власти веднаш да започнат истрага. Според известувањата во медиумите, Дмитри Тсиликин, 54, се здобил со повеќе убодни рани. Се вели дека бил убиен најмалку два дена пред да биде пронајден. Неговиот […]

Обвинителството го толерира говорот на омраза на Неделковски

Основното јавно обвинителство во Скопје го одби барањето на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари (ЗНМ), за кривично гонење против Миленко Неделковски за ширење на говор на омраза и загрозување на сигурноста на граѓаните. ЗНМ и ССНМ,  го обжалија ова решение и се надеваат дека Вишото јавно обвинителство објективно […]

ИФЈ и ЕФЈ бараат реакција на ЕУ во Турција

Меѓународната и Европската федерација на новинари (ИФЈ и ЕФЈ), заедно со нивниот партнер – Синдикатот на новинари на Турција (TGS), денес побараа од лидерите на Европската унија да реагираат на медиумската опресија наметната од турските власти. Брифингот за новинари, кој го организираа двете федерации во Press Club во Брисел, следува откаку турските власти ја презедоа […]