Свирчиња и пароли пред МПМ

Со испишани пароли и свирчиња новинарите и медиумските работници на Утрински, Вест и Дневник денеска го одбележаа седмиот (календарски) ден од штрајкот за плати и за информација за иднината на фирмата. Штрајкувачкиот одбор информира дека прекинот на работата во редакциите се одвива според планираното, шест часа и дека, иако во некои редакции постои тензија, решителноста […]

ЕМОЦИИ, ТРАУМА И ДОБРО НОВИНАРСТВО

Совети од Извршниот директор Брус Шапиро, првично објавени на Годишната конференција за истражувачки новинари и уредници во 2005 година. Секој кој има редовен контакт со сериозно трауматизирани лица е во опасност самиот да биде емотивно повреден. Истражувачките новинари можеби не се во првите редови во војни и трагедии, но интервјуирањето жртви и сведоци, истражувањето на […]

Тролови и онлајн малтретирање

Безбедносни совети за новинарите во однос на малтретирањето на интернет на Центарот за заштита на новинарите – ЦПЈ

Слободна Европа отвори ТВ канал на руски

ПРАГА, 7 февруари (Ројтерс) – Радио Слободна Европа/Радио Либерти финансирано од САД во вторникот стартуваше со нов телевизиска канал на руски јазик за да им понуди на руските гледачи дома и во странство нова алтернатива на владините медиуми. Каналот, Current Time, е достапен на кабловските и дигиталните платформи и е наменет за милиони гледачи во […]

Бесплатен онлајн курс за истражувачко новинарство

Универзитетот Колумбија овозможува бесплатен онлајн курс за истражувачко новинарство за заинтересирани новинари. Курсот започнува на 8 февруари.  Повеќе информации на следниов линк. 

Резолуција за напади врз новинари

Парламентарното собрание на Советот на Европа во вторникот дискутираше за сè почестите напади врз новинари, особено во Турција, Русија и Азербејџан. Украинскиот пратеник Володимир Ариев (ЕПП/ЦД го презентираше извештајот, при што го потенцираше фактот дека 16 новинари се убиени а 150 медиумски работници се уапсени од јануари 2015 во земјите членки. Г-дин Ариев зборуваше за […]

Што му порачаа новинарите на Трамп

Група американски новинари, известувачи кои ја покриваат работата на Претседателот на САД, настаните во Белата куќа како и брифинзите за новинари, му напишаа отворено писмо на новиот американски претседател Доналд Трамп во пресрет на неговата инаугурација. Писмото е објавено на страната на Columbian journalism review. Почитуван г-дине претседателе: Во овие последни денови пред вашата инаугурација, […]

Новинарскиот проект на Facebook

Какви се плановите на најголемата социјална мрежа. Што подразбира новинарскиот проект на Фејсбук.