ССНМ и ЗНМ со осуда за третманот на медиумските работници на Економскиот форум

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најостро реагираат за третманот и за цензура на медиумите, новинарите и фоторепортерите, на вчерашниот Економски форум во организација на Кабинетот на премиерот на Владата во координација со кабинетите на премиерот на Албанија и на претседателот на Србија на кој беше промовиран „Отворен Балкан“ меѓу Северна…

Повеќе

Влијанието на мултимедијалното новинарство врз редакциите, тема на новиот број на билтенот на ССНМ

Тема на оваа публикација на ССНМ е „Мултимедијално новинарство – влијанието на технологијата врз класичната работа во редакциите“, која што е обработена во главниот текст. Понатаму објавуваме интервју со ерменскиот мултимедијален новинар Арен Меликијан и други анализи на темата: Дали мултимедијалнотоновинарствое иднината? Заробени медиуми во дигитално доба Три принципи за безбедна работа на новинарите на интернет ВОДИЧ за градење…

Повеќе

Фудбал, пиво, кикиритки, пцости и по некој удар в лице

Пишува: Катерина Топалова „Италија и Шпанија, четврти пат еден против друг на европските фудбалски првенства. Овојпат влогот беше пласман во финалето на „Вембли“ на крајот на годинашниот шеснаесетти Европски фудбалски собир на најдобрите!“ Драган Николовски, спортски коментатор и уредник во спортската програма на Јавниот сервис, е на своето работно место. Има фаворит и на ова фудбалско првенство, но тоа се…

Повеќе

Игнорирањето на повиците на линч за новинарите од Метаморфозис мора да престане

ССНМ, ЗНМ, СЕММ и МИМ бараат итна реакција на МВР и Јавното обвинителство по континуираните отворени повици за линч на новинарите и другите вработени во Фондацијата Метаморфозис што организирано ги шират групи и поединци на социјалните медиуми, а со тоа се нарушува и безбедноста на нашите колеги. Потсетуваме дека пријави до МВР од Фондацијата Метаморфозис се испратени во ноември и…

Повеќе

Средба на ССНМ со вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи

Претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) вчера остварија средба со вицепремиерот за економски прашања во Владата на Република Северна Македонија, Фатмир Битиќи. Средбата беше на иницијатива на ССНМ за да се разговара за состојбите во Медиумската информативна агенција (МИА) и генерално за синдикалите теми и проблеми во медиумите. На средбата беше отворено прашањето за потребата од…

Повеќе

Побезбедни медиумски работници за квалитетно новинарство во Македонија

Секогаш е корисно да имаме можност да ја претставиме нашата работа пред претставниците на меѓународната заедница. Денес ЗНМ и ССНМ се сретнаа со г-дин Геир Хакон Јохансен, заменик шеф на мисијата на Кралската норвешка амбасада во Белград и г-дин Кузминовиќ, советник и програмски службеник во Амбасадата. Средбата ни даде извонредна можност да го претставиме напредокот на проектот „Побезбедни медиумски…

Повеќе

Конкурс за авторски текст/истражувачка сторија на тема: Напади врз новинари и медиумски работници – неказнивноста и влијанието врз слободата на медиумите

Во рамки на проектот „Безбедни новинари во кризни ситуации“ (Кeeping Journalists Safe in Situation of Crisis), финансиран од програмата на УНЕСКО – “Global Media Defence Fund”, а во реализација на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), отворен е конкурс за изработка на три новинарски истражувачки стории на тема „Напади врз новинари…

Повеќе

Доделена наградата „Жан Моне“ за 2020 година

Делегацијата на Европската Унија во партнерство со Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска ја додели наградата „Жан Моне“ и тоа во три категории, за најдобра новинарска сторија, за најдобра професионална фотографија и за најдобра аматерска фотографија. Новинарките Ивана Смилевска и Емилија Петреска од Радио МОФ ја освоија наградата во категоријата најдобра новинарска сторија во 2020 година за текстот…

Повеќе

Оптика ММ со попуст од 10 до 30 отсто за членовите на ССНМ

Оптика ММ е најновиот член во семејството на партнери на Самостојниот Синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Договорот за соработка е со важност за наредните четири години преку кој членовите на Синдикатот ќе може да ги користат услугите на Оптима ММ и да купуваат производи од реномирани светски брендови за 10 до 30 отсто пониски цени од редовните.

Повеќе

Не ни треба реприза со платените јавни кампањи во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на јавната најава на Владата за измена на регулативата со која ќе престане да важи забраната за рекламирање во медиумите од страна на јавните институции (член 102 од ЗААМУ). Во објавата на…

Повеќе