Институциите да не забораваат на протоколите кога организираат настани за медиумите

Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници уште еднаш апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на коронавирус пандемијата. Денеска до ССНМ реагираа повеќе наши членови за начинот на кој беше организиран настан по повод Светскиот ден на наставниците. Настанот кој што се одржа на градскиот плоштад беше отворен со инсталација со „училишни ранци“ на…

Повеќе

Потребни се законски измени за спречување на неказнивоста на нападите врз новинарите

Претставници на Самостојниот синдикат на  новинари и медиумски работници (ССНМ) Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), вчера се состанаа со министерот за правда Бојан Маричиќ на која разговараа за подобрување на безбедноста на новинарите и медиумските работници и влијанието на политичките партии на независноста на медиумите. Една од темите на состанокот беше барањата на новинарските организации за измена на Кривичниот…

Повеќе

Средба на ССНМ со претседателот Пендаровски

Претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) се сретнаа денеска со претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно. На средбата ССНМ и претседателот Пендаровски разговараа за состојбата со медиумските слободи во Македонија, синдикалното организирање, како и условите во кои работат новинарите и медиумските работници. Меѓудругото на средбата се разговараше за прашањата кои е потребно да се уредат…

Повеќе

ССНМ на средба со министерката за труд и социјала Шахпаска

Претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска се сретнаа со министерката за труд и социјална политика на која беше разговарано за состојбата со работничките права во медиумската индустрија во Македонија, како и за социјално-економската состојба на новинарите и медиумските работници. На средбата беше разговарано и за условите во кои работат медиумските работници, за тоа колку се…

Повеќе

Биди мобилен новинар: напредна онлајн-работилница

Дали го заврши нашиот почетен курс за мобилно новинарство? Дали сакаш да научиш повеќе трикови и техники на занаетот? Сакаш да научиш како да креираш висококвалитетни новинарски приказни со твојот мобилен телефон со поддршка и под менторство на експертите на Томсон Медија? Придружи им се на Александар Манасиев и Кристина Озимец на бесплатната онлајн- работилница на Томсон…

Повеќе

Осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џaзира во центарот на Скопје

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат нападот кон новинарската екипа на Ал Џезира и бараат од МВР да го санкционира напаѓачот за кој има и јавно достапна снимка од настанот. На протестот кој денеска во центарот на Скопје го организираше политичката партија ВМРО ДПМНЕ, од страна на непознато…

Повеќе

Сопствениците на медиуми незаинтересирани да зборуваат за работничките права

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници во месец јуни спроведе анкета меѓу вработените во медиумите за работните услови, платите и влијанието на корона пандемијата врз нивната работа. Клучните наоди од одговорите на вработените беа дека новинарите и медиумските работници имаат плата далеку под државниот просек, а дополнително се загрижени од неизвесноста за задржување на работното место и…

Повеќе

Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

  Самостојниот синдикат на новинари и медумски работници апелира до институциите да овозможат услови за безбедно информирање во време на коронавирус пандемијата. Денеска до ССНМ реагираа повеќе наши членови за начинот на кој беше организирана прес-конференцијата на министерот за образование и наука Арбер Адеми која се одржа во зградата во која што е сместено министерството. Прес-конференцијата се одржа во…

Повеќе

Во време на КОВИД-19 кризата, прогнозите за слободата на печатот се мрачни

Пандемијата со КОВИД-19 ги стави јавното здравство во хаос, глобалната економија во шок и владите насекаде во криза. Исто така го преиначи начинот на кој работат новинарите, и тоа пред се затоа што властите во многу земји заразата ја земаа како изговор да ги замолчат медиумите, пишува Кетрин Јакобсен за Комитетот за заштита на новинарите (КЗН). Одредени опасности…

Повеќе

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Златев

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост во врска со Обвинителниот предлог против Љупчо Златев, уредник на Лидер.мк од страна на Основното јавно обвинителство Скопје за наводно сторено кривично дел „Оддавање на службена тајна“. ОЈО во својата објава вели дека на 9 јули и 12 јули на интернет порталот…

Повеќе