Од хаос до одговорност: кој треба да акредитира новинари?

  Пишува: Давид Илиески Професионалните медиуми се суштински за доброто на едно општество, со една главна цел, да ја информираат јавноста со сигурни и точни вести.   Но ништо не е така едноставно во ерата на таканаречените лажни вести. Тие имаат способност да ја дистрибуираат содржината брзо и лесно преку интернетот и социјалните медиуми. Од информацијата е…

Повеќе

Како Финска победува во војната против лажните вести?

Она што е научено од примерот на оваа скандинавска земја може да биде клучно за западната демократија, репортажа на Си-Ен-Ен за успешната борба на Финска против лажните вести Хелсинки, Финска (Си-Ен-Ен) – Неодамна во Хелсинки група на студенти се собра за да слуша предавање за предмет кој најчесто е далеку од наставната програма во повеќето колеџи. Стоејќи…

Повеќе

Без разлика на опасностите новинарите мора да кажуваат кој му прави штета на општеството

УЛОГАТА НА МЕДИУМИТЕ ВО УСЛОВИ НА БЕЗБРОЈ УБИСТВА И ПОСТОЈАНО НАСИЛСТВО ВО МЕКСИКО Текст на Елва Нарсија за „Мрежата за етичко новинарство“ (ЕЈН) На крајот на јануари 2019 години, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека насилството во Мексико е полошо отколку во Авганистан. На твитер тој рече дека случаите на убиства во Мексико се зголемиле за 33 проценти…

Повеќе

Напаѓачот во затвор, нападнатите со доживотни трауми

Пронаоѓање и казнување на сторителот кој нападнал новинар или новинарска екипа за време на нивната работа во Македонија е реткост. За среќа минатата година имаше и судска завршница за случајот во кој беше нападната екипата на „А1он“ за време на протест во февруари 2017 година. Сторителот доби казна од шест месеци затвор, а нападнатите новинари доживотни трауми. Во овој број…

Повеќе

Притисоците стигнуваат од министри и пратеници, до возачи на директори

Интервју со Фатбарда Цури, новинарка на порталб.мк Разговараше: Т. Блажевски Новинарката Фатбарда Цури која неколку години работи во истакнатиот и влијатлен портал на албански јазик „Порталб“,  медиумски проект на „Фондацијата Метаморфозис“, е една од колешките која ја искористи бесплатната телефонска линија на ССНМ и во текот на одржувањето на претседателските избори во 2019 година, се пожали на притисок. Со…

Повеќе

Ќе го чуе ли Обвинителството новинарскиот крик против насилниците?

Стојанка Митреска На својот грб ги носиме сите закани, уцени и калкулации со новинарската приказна верувајќи дека, сепак, ако оваа година сме рангирани на 59 место од 100 земји на листата на „Фридом Хаус“, има надеж дека алките на власта ќе попуштат и ќе можеме да се качиме скалило погоре. Истовремено ќе треба да ја извојуваме и потешка битка…

Повеќе

Соработката клучна за напредокот на локалното новинарство

НОВА СТУДИЈА НА „РОЈТЕРС ИНСТИТУТ“ Под притисок на намалениот профит и во некои случаи ограничените ресурси, локалното новинарство изнаоѓа начини за работа од кои има јасни придобивки, како за квалитетот на известувањето, така и за споделувањето на ресурсите и приближувањето кон заедниците, открива новата студија на „Ројтерс Институт“. Студијата, „Студии на случај на Здружено локално новинарство“ од истражувачот…

Повеќе

Зошто е важно локалното новинарство

Текст на Криста Капралос за niemanreports.org   При мојата прва посета на Индија, во Њу Делхи слетав доцна во ноќта, па сеуште бев преморена во шест часот изутрина кога слушнав врескање кое доаѓаше однадвор и набрзина ме расони. Загрижена дека нешто лошо се случува, скокнав од креветот и истрчав во соседната соба од куќата во која престојував.

Повеќе

Пишуваат за непочитување на правата на другите, а не можат да ги остварат своите

РАБОТНИ ПРАВА НА НОВИНАРИТЕ ВО РЕГИОНАЛНИТЕ И ЛОКАЛНИТЕ МЕДИУМИ Пишува: Орданче Костов Новинарите во медиумите во внатрешноста работат без регулирани договори за работа и плати, односно најголемиот дел од нив работат хонорарно без никаков надомест за прекувремена работа или право на годишен одмор. Иако ретко меѓусебе дискутираат или отвораат дебати за условите во кои работат, локалните и регионалните новинари…

Повеќе

Треба ли властите да одредуваат што е квалитетно новинарство?

Или можеби треба оваа работа да им биде препуштена на приватните компании? е прашањето кое си го поставува реномираниот неделник „Економист“ во анализата за потребата од мешање на државата во медиумската индустрија. Вестите повеќе не се тоа што беа. Денеска консументите на вести најголем дел од своите информации ги добиваат на интернет. Бидејќи дигиталното издаваштво е евтино, бројот…

Повеќе