Спасени четворица авганистански новинари

Четворица новинари од Авганистан денеска пристигнаа на скопскиот аеродром по повеќемесечни обиди да ја избегнат опасноста што им се закануваше во нивната земја. На аеродромот, каде ги поминаа безбедносните и здравствени протоколи, новинарите беа пречекани од претставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски  работници (ССНМ) по што беа сместени во хотел во Скопје. Оваа хуманитарна акција за помош…

Повеќе

Реакција на ССНМ: Институциите да не го загрозуваат здравјето на новинарските екипи

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро реагира на денешното организирање на настанот во Државниот архив на Република Северна Македонија и изјавата во таа прилика дадена од првиот вицепремиер, Артан Груби, при што не се обезбедени соодветни услови за следење на настанот за медиумските екипи, а кои од организаторот биле поканети да го проследат. ССНМ особено реагира на…

Повеќе

ССНМ и ЗНМ со осуда за третманот на медиумските работници на Економскиот форум

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најостро реагираат за третманот и за цензура на медиумите, новинарите и фоторепортерите, на вчерашниот Економски форум во организација на Кабинетот на премиерот на Владата во координација со кабинетите на премиерот на Албанија и на претседателот на Србија на кој беше промовиран „Отворен Балкан“ меѓу Северна…

Повеќе

Игнорирањето на повиците на линч за новинарите од Метаморфозис мора да престане

ССНМ, ЗНМ, СЕММ и МИМ бараат итна реакција на МВР и Јавното обвинителство по континуираните отворени повици за линч на новинарите и другите вработени во Фондацијата Метаморфозис што организирано ги шират групи и поединци на социјалните медиуми, а со тоа се нарушува и безбедноста на нашите колеги. Потсетуваме дека пријави до МВР од Фондацијата Метаморфозис се испратени во ноември и…

Повеќе

Не ни треба реприза со платените јавни кампањи во медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на јавната најава на Владата за измена на регулативата со која ќе престане да важи забраната за рекламирање во медиумите од страна на јавните институции (член 102 од ЗААМУ). Во објавата на…

Повеќе

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Министерството за економија да ги поништи тендерите за медиумска кампања

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат до Министерството за економија да ги поништи тендерите за медиумска кампања. Министерството за економија објави огласи за јавни набавки со кои бара фирма за изработка на медиумска и комуникациска стратегија и за посредување…

Повеќе

Слободни новинари, слободно општество

  Фото: УНЕСКО Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници по повод 3 Мај – Светскиот ден на слобода на медиумите ја испраќа пораката дека само со одговорно, етичко и квалитетно новинарство можеме да се бориме против сите закани кон медиумите и новинарите. Оваа формула е успешна и во борбата за економско-социјалната стабилност на новинарите, но и како одговор против…

Повеќе

Првомајски проглас: Заеднички во борба за работничките права!

Најголемиот товар на кризата предизвикана од прогласената пандемија на COVID-19, повторно падна на грбот на сиромашните, додека богатите продолжија да се богатат од трудот и маката на работничките и работниците. Помина повеќе од една година од пандемијата, а работничките и работниците, сиромашните, младите, жените и сите послаби општествени групи се оние што најмногу страдаа и ќе продолжат да страдаат.

Повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги информираат новинарите и медиумските работници дека рокот за пријавување за втората фаза од вакцинацијата против Ковид-19 е продолжен и трае до 23 април (петок). На овој повик нема ограничувања и може да се пријават сите новинари и медиумски работници кои имаат активен ангажман…

Повеќе

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници е в понеделник (12.04)

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се спроведе в понеделник (12.04) наутро од 08.20 до 10.30 часот во А1 Арена (Сала Борис Трајковски) во Скопје. Во оваа група се лицата над 40 години или оние кои имаат хронична болест. Сите…

Повеќе