Повик до новинари и медиумски работници за вакцинација против Ковид-19

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во координација со Министерството за здравство во наредните денови ќе организира вакцинација против Ковид-19 за група на новинари и медиумски работници. Во оваа фаза Министерството за здравство одвојува дози од вакцината Астра Зенека за активни новинари и медиумски работници кои ги исполнуваат следниве критериуми:…

Повеќе

ЗНМ и ССНМ доставија конкретни забелешки за Предлогот за измена и дополнување на Кривичниот Законик

По претходно спроведени заеднички активности и разговори, како и по барање на Министерството за Правда во текот на март 2021 година Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) споделија мислење со конкретни забелешки за Предлогот за измена и дополнување на Кривичниот Законик. ЗНМ и ССНМ го поздравуваат зголемувањето на казните за прекршителите…

Повеќе

Почина Горан Гаврилов, сопственик на радиото Канал 77

Со неверување ја примивме веста за прераното заминување на Горан Гаврилов, сопственикот на еден од првите прватни медиуми кај нас, радио-мрежата „Канал 77“ и основачот на Асоцијацијата на приватните и електронски медиуми на Македонија. Неговиот придонес во создавањето на македонскиот медиумски плурализам е немерлив. Неговото заминување е ненадоместлива загуба, првенствено за семејството, за целата македонска јавност, но за севкупниот…

Повеќе

Одговор на демантот на „Метаморфозис“

Почитувани, Синдикатите, а во случајот ССНМ е организација на новинари и медиумски работници чија што основна цел е подобрување, промоција и заштита на работните права на нејзините членки. ССНМ не е, ниту некогаш претендирал да биде медиум, па оттаму Ве информираме дека вашиот допис не можеме да го третираме како демант испратен до медиум. Дополнително ССНМ како организација која…

Повеќе

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без процедура и непочитување на елементарно достоинство и е најавено отпуштање на нашата колешка, фоторепортерката Арбнора Мемети од „Метаморфозис“. ССНМ детално ја разгледа пријавата и документацијата доставена од нашата членка, врз основа на што…

Повеќе

ССНМ: Силна осуда за нападите врз новинарите и медиумските работници

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници остро ги осудува нападите врз новинарите и медиумските работници кои се случија денеска за време на протестите против пресудите за случајот „Монструм“. Во текот на протестите од страна на демонстрантите физички била нападната новинарска екипа на новинаската агенција МИА, при што имало и обиди за одземање на опремата за снимање. За среќа…

Повеќе

Јавните кампањи во медиумите треба да се бесплатни

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на најавата на Владата за враќање на праксата на плаќање на медиумски кампањи со јавни пари во приватните медиуми. Со внимателност ги следиме најавите од Владата за измена на медиумската регулатива во…

Повеќе

Thirrje e Hapur për Çmimin e BE-së për Gazetari Investigative

Hapen aplikimet për dorëzimin e artikujve investigativë nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia për Çmimin vjetor të Bashkimit Europian për Gazetari Investigative. Për këtë aplikim duhet të propozohen artikuj investigativë të publikuar nga 1 janari deri më 31 dhjetor 2020, dhe të lidhura me lirinë e shprehjes, sundimin e ligjit, transparencën, abuzimin me pushtetin dhe të drejtat themelore, korrupsionin…

Повеќе

Конкурс за „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“

Отворен е конкурсот за истражувачки стории од земјите на Западен Балкан и Турција за годишната „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“. На конкурсот може да се пријават сите новинари кои објавиле истражувачки стории во периодот од 1 јануари до 31 декември 2020 година, поврзани со следните теми: слобода на изразување, владеење на право, транспарентност, злоупотреба на моќта и…

Повеќе

ССНМ и ЗНМ на средба со министерот Филипче: Се дефинира начинот на вакцинација на новинарите и медиумските работници

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска оствари средба со Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Драган Секуловски извршниот директор и Тамара Грнчароска и Павле Беловски членови на Извршниот одбор на Самостојниот синдикат на новинари и медиумските работници (ССНМ).  На средбата се разговараше за важноста новинарите да бидат дел од…

Повеќе