Конкурс за „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“

Отворен е конкурсот за истражувачки стории од земјите на Западен Балкан и Турција за годишната „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“. На конкурсот може да се пријават сите новинари кои објавиле истражувачки стории во периодот од 1 јануари до 31 декември 2020 година, поврзани со следните теми: слобода на изразување, владеење на право, транспарентност, злоупотреба на моќта и…

Повеќе

ССНМ и ЗНМ на средба со министерот Филипче: Се дефинира начинот на вакцинација на новинарите и медиумските работници

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска оствари средба со Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Драган Секуловски извршниот директор и Тамара Грнчароска и Павле Беловски членови на Извршниот одбор на Самостојниот синдикат на новинари и медиумските работници (ССНМ).  На средбата се разговараше за важноста новинарите да бидат дел од…

Повеќе

ЗНМ, ССНМ, МИМ и СЕММ: Изборот на органите во МРТ и АВМУ со просто мнозинство е ризичен

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) со загриженост  го следат процесот за измена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, инициран од група пратеници на владејачкото мнозинство. Во овој предлог се бара изборот на членови на Програмскиот совет во…

Повеќе

ССНМ: Владините советници да внимаваат на комуникацијата со новинарите

ССНМ предупредува дека советниците на претседателот на Владата на РСМ како и сите други вработени или именувани лица во државната администрација, односно во јавната управа, треба да внимаваат во комуникацијата со новинарите и да имаат поголем праг на толеранција во однос на новинарската работа. ССНМ како непримерна ја оценува комуникацијата на Елена Митева, советничка на премиерот за медиумски настани,…

Повеќе

Радио МОФ добитник на наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“

Радио МОФ е добитник на наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“ за 2020 година што ја доделува Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници во рамки на проектот „Писменост за вести и дигитална писменост – Справување со лажни вести“, поддржан од Европската Унија. За членовите на тимот на Радио МОФ добивањето на наградата претставува…

Повеќе

ССНМ: Недозволиво е пратениците да етикетираат новинари

Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) го осудува и го смета за недозволиво политички партии и нејзини пратеници да етикетираат и омаловажуваат новинари, како што во изминативе неколку дена се прави кон вработените во телевизија Телма од страна на партиите ВМРО-ДПМНЕ и Левица и нивни пратеници. Јавното етикетирањето на телевизијата како „купена од власта и режимска” и слични…

Повеќе

„Психолошките последици кај новинарите од работа во кризни ситуации“ тема на публикацијата Новинарството како јавно добро

Фото: Unsplash   Тема на оваа публикација на ССНМ е „Психолошките последици кај новинарите од работа во кризни ситуации“, која што е обработена во главниот текст. Понатаму го опфаќаме и синдромот на прегорување кај новинарите, а пренесуваме и совети и искуства за справување со овие проблеми.  Во овој број ќе читате:   Колегите како „прва помош“ за новинарите во справување…

Повеќе

Не смее да се дозволи закон за државно рекламирање во медиумите

  Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) уште еднаш силно го истакнуваат своето спротивставување на евентуалните измени на членот 102 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кои би било дозволено рекламирање на јавни институции во медиумите.

Повеќе

ССНМ: Пратеникот Апасиев да не шири омраза и нетрпеливост кон новинарите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро ги осудува навредите, омаловажувањата, етикетирањата и заканите со тужби од претседателот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев насочени кон нашите колешки Габриела Димковиќ-Мишевска и Мери Јордановска од А1он. Откако колешката Габриела Димковиќ побарала од Апасиев коментар за потребите за текст поврзан со финансирањето на политичките партии добила непримерни одговори,…

Повеќе

Усвоен протоколот за одржување настани со медиумски присуство во услови на пандемија

По неколкунеделни консултации помеѓу Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Здружението на новинари на Македонија и одделот за односи со јавност во македонската влада усвоен е Протоколот за одржување настани со медиумско присуство во услови на пандемија предизвикана од коронавирусот. Протоколот е усогласен со Комисијата за заразни болести и важи за сите настани со медиумско присуство без разлика…

Повеќе