• ++389 2 2671 201
  • ssnm.info@gmail.com
  • Бул. Климент Охридски 58б 2/3, 1000 Скопје

АКЦИЈА:Имаме право на одговори!

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници(ССНМ) како Потписник на Повелбата за солидарност за заштита на работничките права и заедно со повеќе здруженија на граѓани и поединци на 6 февруари, в петок, во 11 часот, организира групна посета на Министерството за труд и социјална работа каде хонорарните работници ќе ги побараат одговорите околу новите давачки. Оваа акција е директна…

Повеќе

Добронамерни правдољубиви луѓе-обединете се!

Повик до СИТЕ ! За слобода на Томислав Кежаровски-Кежо, за сите нас. Дојдете во вторник пред Апелационен суд, во 12 часот ССНМ ги повикува СИТЕ : новинари, медиумски работници, студенти, професори, вработени и невработени, стечајци, пензионери, синдикалци, хонорарци, „предавници“ и патриоти, „соросоди“, лгбт активисти, определени и неопределени, политичари, партии, членови на партии, симпатизери…СИТЕ! Земете…

Повеќе

Пресудата за Кежо е пресуда за сите нас

Синдикатот на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) смета дека е неправедна одлуката на Апелација која иако ја намали, сепак ја потврди казната затвор за колегата колегата Томислав Кежаровски, иако ние сме цврсто убедени дека тој е невин. Правдата ќе беше задоволена доколку Кежаровски беше ослободен од сите обвиненија и доколку одговараат сите оние поради кој новинарот во последниве…

Повеќе

Mасакрот врз новинарите на „Шарли Ебдо“ е варварски акт

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразува шокираност и згрозеност од денешниот дивјачки напад во редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“ во кој загинаа дванаесет лица од кои десет се новинари. Овој масакр е доказ дека новинарите, слободната мисла и слободата на медиумите се под сериозна животна закана секаде во светот. ССНМ ја дели оцената…

Повеќе

ССНМ со силна поддршка за СОНК

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) во духот на синдикалната солидарност го поддржува штрајкот на колегите од СОНК. Свесни дека образованието, науката и културата се темелите на едно општество и на секоја цивилизирана заедница која сака да напредува сметаме дека проблемите со кои се соочуваат вработените во оваа гранка не смеат и не можат да бидат прашање…

Повеќе

Апсење на синдикалец не нѐ остава рамнодушни

Потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за заштита на работничките права (Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Синдикатот на македонската дипломатска служба, Движењето за социјална правда „Ленка“ и Левичарското движење „Солидарност“), со голема загриженост ја примија веста за апсењето на доктор Дејан Ставриќ, очен хирург и довчерашен претседател на…

Повеќе

Еднаквост за новинарките и медиумските работнички

Самостојниот синдикат на новинари и медиумските работници по повод меѓународниот Ден на жената бара од медиумските организации и од властите да ја препознаат, да алармираат и да ја запрат дискриминацијата на новинарките и медиумските работнички, да ги урнат бариерите, а трудот на жените да го вреднуваат еднакво како и на мажите. ССНМ бара и сите засегнати да се спротистават на…

Повеќе

По година дена никој не презеде одговорност

Фото: Радио Слободна Европа Денеска се навршува точно една година од инцидентот во Парламентот кога собраниското обезбедување насилно ги исфрли новинарите од законодавниот дом и со тоа грубо го прекрши Уставот на Република Македонија. Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници потсетува дека година дена по инцидентот се уште никој не понесе директна одговорност за тоа што на претставниците…

Повеќе

За законот за медиуми

ССНМ ги информира членовите и јавноста дека не бил известен и консултиран за намерите на ЗНМ да одржи заедничка прес конференција со министерот за информатичко општество на која е соопштена согласноста за усвојување на медиумските закони и тоа по итна постапка. Очекувањето за известување и консултација ССНМ го темели врз основа на тоа што досега четири организации, ЗНМ, ССНМ…

Повеќе

Реакција за Кежаровски

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници е запрепастен и згрозен од пресудата за колегата Томислав Кежаровски, кој во два текста објавени 2008 година пишувал за злоупотребата од страна на МВР и ДБК на институтот „заштитен сведок“ со што постапил согласно елементарната новинарска задача – да информира за сите неправилности во функционирањето на институциите, ставајќи се во одбрана на интересот…

Повеќе
Scroll Up