Поддршка за НИН

Новинарската и медиумската заедница дава целосна поддршка на редакцијата НИН во оспорувањето на првостепената пресуда на Повисокиот суд во Белград кој одлучи дека НИН го повредил угледот и честа на министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ: „Главниот фантом од Савамале“ во јуни оваа година, и одредил НИН да му исплати на министерот обесштетување за нематеријална штета во износ од 300.000…

Повеќе

Снимател тешко претепан во Белград

Снимателот на турската новинска агенција Анадолија, Нихад Ибрахимкадиќ, повредене рано утрово во напад во близина на железничката станица во Белград. Анадолија наведува дека нивниот снимател по нападот бил префрлен на одделението за интензивна нега на Војномедицинската академија. Како што се наведува, тој се здобил со тешки телесни повреди а на ВМА бил префрлен од страна на припадниците на жандармеријата на…

Повеќе

Најдоброто истражувачко новинарство во 2016

Жан Клон Кабенгера Сега кога 2016 остана зад нас, време е да фрлиме поглед назад на темелното, истражувачко новинарство кое ги поттикна светските лидери и граѓани во акција. Измината година даде многу истакнати истражувачки парчиња кои открија прикриени скандали и незаконски дела, откривајќи ја вистината и катализирајќи промена. Еве поглед на некои од најдобрите примери на истражувачко новинарство во…

Повеќе

10 алатки за истражувачко известување

Сем Беркхед Додека редакциите низ целиот свет го намалуваат истражувачкиот персонал за да ги намалат трошоците, станува потешко да се најдат ресурси за самото новинарство. За среќа, интернетот нуди голем број бесплатни алатки, ресурси и отворени бази на податоци достапни за амбициозните истражувачки новинари. Подолу е дадена збирка на IJNET на најдобритеа алатки за истражувачко новинарство кои треба да се…

Повеќе

2016 донесе важна лекција за новинарството

Антони Белиџер, генерален секретар на Меѓународнта федерација на новинарите Местото на социјалните медиуми во новинарството е предмет на дискусија со години, и со право. Додека многу години наназад овие нови платформи се сметаат за вносен извор на приходи од страна на сопствениците на медиуми, социјалните медиуми носат многу мали економски придобивки. Сепак, тие се неопходни за медиумска присутност на интернет…

Повеќе

БИХ: Измени на закон за пристап до информации, невладините протестираат

Граѓанските организации доставија барање до Министерството за правда на БиХ да го повлече од постапка преднацртот на Законот за слобода на пристап до информации бидејќи претставува закана по постојните права во областа на пристапот до информации и се коси со меѓународните стандарди.

Повеќе

Во 2016 зголемен бројот на уапсени новинари

Бројот на уапсени и приведени новинари во светот оваа година порасна за 6 проценти во однос на 2015, најмногу заради ситуацијата во Турција, каде во моментов во затвор се повеќе од 100 новинари и медиумски работници, се вели во годишниот извештај на Репортери без граници

Повеќе

Практични совети за справување со мобинг

На 17 декември во СЦ „Дуња“ каде е седиштето на ССНМ се разговараше за мобингот во редакциите, последиците и методите за решавање на проблемите произлезени од мобинг. Клучните наоди базирани на искуството и истражувањето на ССНМ се дека е најважно вработените да можат да препознаат мобинг, за што е потребна поинтензивна едукација. Не секое несогласување помеѓу раководството и вработените претставува мобинг.

Повеќе

Хрватска: Правосилна пресуда за мобинг врз новинар

Загрепскиот жупански суд ја потврди првостепената одлука во полза на новинарот Жељко Ператовиќ кој уште во 2006 година го тужеше Вјесник поради назаконско прекинување на договорот за работа и мобинг, и континуирано злоставување на работното место, и му наложи на Вјесник д.д. како сопственик на истоимениот весник, на Ператовиќ да му исплати 89.250 куни надомест на штета. . Жељко…

Повеќе