Партнерите на ИФЈ во одбрана на еднаквоста

Ова се некои од активностите со кои партнерските организации на ИФЈ го одбележуваат Меѓународниот ден на жената 2016. Австралија: MEAA објави Mates over Merit? The Women in Media Report– Студија за родовите разлики во австралијските медиуми Германија: DJV одржа конференција „Жените ги прават вестите“ Frau Macht Medien“ на 12-13 март во Келн. Перу: ANPP одржува конференција за жени-новинарки…

Повеќе

Новинарството е жртва на пржинскиот процес

  Прес на ССНМ (04.03.2016) Резултатот од пржинскиот процес за новинарите е следниов: Дополнително исплашени и малодушни новинари. Уште посилна офанзива за отстранување на неподобните кои досега успеваа да се одржат и покрај притисоците. Нови прегрупирања и поделби. Методот е веќе испробан и доведен до совршенство. Ситуацијата е таква што луѓето дури и да не се таргетирани се обидуваат…

Повеќе

Се формира паралелен синдикат на новинари

Медиумите блиски до власта формираат нов синдикат на новинари, каде што дел од медиумските работници се принудуваат на членство и против нивната волја, тврдат за БИРН претставници од медиумите. Од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) реагираат дека „очигледно во тек е акција за формирање паралелна организација која, по теркот на Македонската асоцијација на новинари (МАН),…

Повеќе

Грција: 7-часовен штрајк за одржување на плурализмот во емитувањето

  Новинарите од цела Грција го прекинаа емитувањето на 11 февруари од 18:00 до 01:00 во знак на протест против планот на владата да го намали бројот на телевизиски лиценци во Грција на само четири национални комерцијални радиодифузери. Меѓународната и Европската федерација на новинари (ИФЈ и ЕФЈ) и нивните грчки партнери (JUADN, PFJU, ESPIT и ESIEMTH) бараат од грчката влада…

Повеќе

ИФЈ повикува на доследност во решавањето на проблемите со безбедноста во новинарството

Претседателот на Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), Џим Бумела, денес на меѓународната конференција со наслов „Медиумските организации во заштита на безбедноста на медиумските работници“ при УНЕСКО во Париз рече дека извршните тела на медиумите и новинарските организации мора да работат заедно за да обезбедат заштита на новинарите. Г-дин Бумела, кој зборуваше на отворањето на конференцијата заедно со Директорот на…

Повеќе

ССНМ: Да престане рашомонијадата околу преговорите за медиумите

ССНМ и ЗНМ бараат конечно да престане оваа рашомонијада околу преговорите за медиумите. Време е да се каже јасно и гласно кој за што се залага. Одбиваме да бидеме ставени во ситуација да коментираме и да валоризираме предлози кои до нас доаѓаат посредувани од партиски спинери. Ги повикувам СДСМ да ни го достават нивниот предлог. Во спротивно, апелираме до ВМРО…

Повеќе

Најмалку 2.297 новинари и медиумски работници убиени од 1990 година до денес: извештај на ИФЈ

Меѓународната федерација на новинари денес го објави својот 25-ти извештај за убиства на новинари и медиумски работници од 1990 година до денес. Извештајот наведува 2297 смртни случаи како резултат на насилство врз новинари, од кои 112 случаи на убиство само во 2015 година. Двоцифрените бројки во првите публикации од овој вид станаа троцифрени за само 11 години, со најголем број…

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ бара со закон да се регулираат владините реклами

Владејачката партија на вчерашните преговори на работните групи предложила посебен закон за владините реклами, а паднал предлог и за тоа вестите на МРТВ да бидат поделени согласно резултатите од изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе предлага нов закон што би го регулирал владиното рекламирање, дознава БИРН од извори во СДСМ, откако вчера се одржаа преговори на работните групи на политичките партии…

Повеќе

Политички обид да се затвори „Вест“

Уредничкиот Колегиум на Редaкција Вест упати апел до претставниците на меѓународната заедница во врска со последните случувања во весникот, а врзани со непродолжувањето на договорот на главниот и одговорен уредник Горан Михајловски. Во апелот се предупредува дека среде преговорите за слобода на медиумите според Договорот од Пржино, Редакцијата се соочува со политички обид да се затвори Вест, најпопуларниот дневен…

Повеќе

Конференција за синдикалните предизвици во регионот и Европа

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ)  на 14.12.2015 (понеделник) во хотел Холидеј Ин, во 10 часот, организира конференција „ За медиумските работи“.  Поздравно обраќање ќе одржат Амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Гарет и претседателот на ЕФН, Могенс  Блишер – Бјерегард.   На конференцијата, министерот за труд и социјална политика, д-р Фросина Ташевска –Ременски ќе се осврне кон…

Повеќе