Слободата на изразување во светот е на најниско ниво во последните 10 години

ИСТРАЖУВАЊЕ НА АРТИКЛ 19 Според најновото истражување на британската невладина организација Артикл 19 (именувана според еден од членовите на Универзалната декларација за човекови права), слободата на изразување мерена глобално го достигнала најниското ниво во последните 10 години, пишува Метју Инграм за Колумбија Џоурналисм Ривју. Овој пад според истражувањето се должи на „дигиталниот авторитаризам“ и заканите кон новинарите.

Повеќе

Совети за слободните истражувачки новинари

Сте потрошиле свои пари за да подготвите истражувачка приказна за која имате скромен договор. Ова е моментот – можеби единствениот момент – кога имате можност да остварите вистинска нето добивка и да соберете пари за следната финансиска криза. Слободните истражувачки новинари треба да имаат навика да бараат повеќе можности за продажба за секое истражување, доколку сакаат да напредуваат или дури…

Повеќе

Повик за почитување на слободата на печатот и новинарската независност во Европа

На конференцијата што беше организира во Париз на 6 декември, Асоцијацијата на европски новинари (АЕЈ) ги здружи силите со други организации кои ја бранат слободата на печатот, за да ги повикаат европските институции и влади да усвојат ефективни мерки за заштита на Четвртата власт поради демократијата. Забележуваме дека, додека европските новинари генералн уживаат привилегирана состојба во споредба со многу…

Повеќе

Наградата „Роберто Беличанец“ за Мета, Порталб и Вистиномер

Годишната награда за Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“ 2019 која ја доделива Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) им припадна на Новинската ангенција „Мета“, порталот на албански јазик „Порталб“ и алатката за зголемување на отчетноста „Вистиномер“, изданија на Фондацијата „Метаморфозис“. На церемонијата која се одржа на 5 ноември во Скопје, беше истакнато…

Повеќе

Награда за медиум промотор на новинарството како јавно добро

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници вечер ќе ја додели на наградaта „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“ 2019 со почеток oд 19:30 часот, во Јавна Соба. Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници во 2018 година ја воспостави годишната награда „Медиум промотор на новинарството како јавно добро“ која го носи името на прерано…

Повеќе

ССНМ и ЗНМ: Нападите врз новинарите да бидат третирани како напади врз службени лица

Преставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и на Здружение на Новинари на Македонија денеска се сретнаа со министерката за правда Рената Дескоска на која се разговараше за изменување и дополнување на Кривичниот законик во насока на поголема заштита на новинарите и медиумските работници при…

Повеќе

Доделени ЕУ наградите за истражувачко новинарство

Наградите на Европската Унија за истражувачко новинарство денес (петок) беа доделени во Јавна Соба во Скопје. Првата награда на годинешниот конкурс беше доделена на новинарскиот тим на емисијата КОД, Снежана Лупевска Созен, Миомир Серафиновиќ и Билјана Николовска за серијата истражувачки емисии со наслов „Крадење идентитети на граѓани за криминални цели“ која се емитуваше на телевизија Телма. Жири комисијата ја награди…

Повеќе

Доделување на „ЕУ награди за истражувачко новинарство“ 2019

Церемонијата на доделување на „Награди од Европската Унија за истражувачко новинарство“ 2019 за Македонија, која е огранизирана од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници во соработка со Балканската истражувачка репортерска мрежа од Сараево,  ќе се одржи утре (петок) со почеток од 12 часот во Јавна соба. На церемонијата ќе бидат доделени награди на три најдобри стории објавени…

Повеќе

Thirrje e Hapur për Çmimin e BE-së për Gazetari Investigative

Hapen aplikimet për dorëzimin e artikujve investigativë nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia për Çmimin vjetor të Bashkimit Europian për Gazetari Investigative. Për këtë aplikim duhet të propozohen artikuj investigativë të publikuar nga 1 janari deri më 31 dhjetor 2018, dhe të lidhura me lirinë e shprehjes, sundimin e ligjit, transparencën, abuzimin me pushtetin dhe të drejtat themelore, korrupsionin dhe…

Повеќе

Kонкурс за „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“

Отворен е конкурсот за истражувачки стории од земјите на Западен Балкан и Турција за годишната „Награда од Европската Унија за истражувачко новинарство“. На конкурсот може да се пријават сите новинари кои објавиле истражувачки стории во периодот од 1 јануари до 31 декември 2018 година, поврзани со следните теми: слобода на изразување, владеење на право, транспарентност, злоупотреба на моќта и основни…

Повеќе